Za razvoj darovitosti presudan je aktivan angažman roditelja u odgoju djece, a ne stupanj njihovog obrazovanja ili ekonomski status, kako se prije vjerovalo. Roditelji pomažu u razvoju motivacije tako što svom djetetu predstavljaju izvor sigurnosti u slobodnom razvoju, iskazuju pozitivne stavove prema učenju, imaju visoke kriterije, aktivnim interesom potiču njegov napredak i osjećaj vlastite vrijednosti.
Darovita djeca imaju neke karakteristike koje ih izdvajaju od prosjeka. Ponekad je odgojiteljima i učiteljima lakše uočiti kada se neko dijete ističe od prosjeka jer imaju dostupan veći broj djece za usporedbu. Ako mislite da bi vaše dijete moglo biti darovito, obratite pozornost na neke od sljedećih karakteristika:
Ne moraju sve nabrojane osobine biti prisutne kod djeteta da bismo za njega rekli da je nadareno. Ove osobine su tek smjernice na temelju kojih možemo prepoznati potencijalno darovito dijete.
Darovita djeca su posebna po tome što su kognitivno i socijalno naprednija od svojih vršnjaka. Neka se ističu svojim ponašanjem i zbog toga imaju poteškoća u društvu poput odbacivanja vršnjaka, zadirkivanja, izoliranja ili su oni ti koji „prave probleme“ zbog nedovoljnog intelektualnog poticaja i dosade na satovima. Neka djeca se pokušavaju uklopiti pa će svoju darovitost prikriti da budu što sličniji vršnjacima, zbog čega ih se nerijetko ne otkrije kao darovite.
Darovita djeca pokazuju osobine koje upućuju na superioran razvoj njihovih sposobnosti, nekih osobina i kreativnosti. Mnoga će predškolska djeca i djeca rane školske dobi iskazati samo neke od ovih osobina, najčešće superiorniji razvoj sposobnosti. Njih brojimo u „bistru“ djecu. Neki će se od njih, uz povoljne nasljedne osobine i odgojne utjecaje, razviti u darovitu djecu, a neki ne.
Pročitajte dokument ispod teksta. Ukoliko ste prepoznali više nabrojanih karakteristika kod vašeg djeteta, budite aktivni i potražite savjet ili pomoć. Obratite se odgajatelju, učitelju, nastavniku i/ili školskim suradnicima (pedagog, psiholog). Potičite vaše dijete, čitajte i informirajte se, otiđite na radionice za darovitu djecu i roditelje. Dodatan savjet možete potražiti na besplatnom savjetodavnom telefonu 0800 205 208 svaki ponedjeljak od 17 do 19 sati (Program podrške darovitoj djeci).